Leczenie alkoholizmu: detoks alkoholowy czy wszywka alkoholowa?
Alkoholizm jest poważnym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. W Polsce, szczególnie we Wrocławiu, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z poważnych konsekwencji spożycia alkoholu i decyduje się poddawać detoksu alkoholowemu lub wszyciu esperalu. W tym artykule omówimy obie metody i pomożemy Ci podjąć decyzję o najlepszym wyborze metody.
Spis treści
Detoks alkoholowy – na czym polega?
Detoks alkoholowy to zabieg, który ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu. Proces ten może trwać od kilku do kilkunastu dni i czasami może być niebezpieczny, jeżeli pacjent ma silne uzależnienie. Proces detoksu prowadzony jest pod ścisłym nadzorem lekarzy i terapeutów.
Zaszywanie esperalu – jak działa wszywka alkoholowa
Esperal, inaczej nazywany disulfiramen, to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Mechanizm działania polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za rozkład alkoholu w organizmie. Gdy alkohol nie jest w pełni metabolizowany, powstaje aldehyd octowy, który powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak nudności, wymioty, ból głowy, czerwoność twarzy, kołatanie serca i drgawki.
Wszywie esperalu – jaka jest procedura?
Wszywka alkoholowa jest najczęściej umieszczana pod skórą w okolicach pośladków. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i trwa około 10 godzin. Podczas zabiegu, chirurg umieszcza małą kapsułkę zawierającą lek disulfiram pod skórę. Czynny składnik leku jest stopniowo uwalniany do organizmu, stacjonując poziom alkoholu we krwi i wywołując objawy nieprzyjemne dla alkoholika.
Skutki uboczne wszywki alkoholowej
Reakcja organizmu na wejście w interakcję z alkoholem podczas przyjmowania disulfiramu jest bardzo silna i zdecydowanie zniechęca do picia. Poza tym, wszywka alkoholowa może powodować szereg skutków ubocznych, w tym nudności, wymioty, bóle głowy, bezsenność oraz kołatanie serca.
Detoks alkoholowy versus wszywka alkoholowa
Obie metody mają swoje plusy i minusy. Detoks alkoholowy jest procesem odtruwania organizmu, który może być niebezpieczny bez właściwej opieki medycznej. Wszywka alkoholowa, z drugiej strony, przynosi trwałe efekty, ale jej skutki uboczne mogą być dość poważne.
Należy pamiętać, że decyzja o wyborze metody leczenia powinna zawsze być podjęta po konsultacji z lekarzem specjalistą. Organizm każdej osoby jest inny, dlatego leczenie powinno być indywidualnie dostosowane do pacjenta.
Zachęcamy do konsultacji z naszym specjalistą leczenia alkoholizmu we Wrocławiu, który pomoże Ci wybrać najlepszą metodę.