5963

Detoks alkoholowy czy wszywka alkoholowa?

Detoks alkoholowy czy wszywka alkoholowa?
11 września 2023
    Ocena:
  • 5/5

Leczenie alkoholizmu: detoks alkoholowy czy wszywka alkoholowa?

Alkoholizm jest poważnym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. W Polsce, szczególnie we Wrocławiu, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z poważnych konsekwencji spożycia alkoholu i decyduje się poddawać detoksu alkoholowemu lub wszyciu esperalu. W tym artykule omówimy obie metody i pomożemy Ci podjąć decyzję o najlepszym wyborze metody.

Detoks alkoholowy – na czym polega?

Detoks alkoholowy to zabieg, który ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu. Proces ten może trwać od kilku do kilkunastu dni i czasami może być niebezpieczny, jeżeli pacjent ma silne uzależnienie. Proces detoksu prowadzony jest pod ścisłym nadzorem lekarzy i terapeutów.

Zaszywanie esperalu – jak działa wszywka alkoholowa

Esperal, inaczej nazywany disulfiramen, to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Mechanizm działania polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za rozkład alkoholu w organizmie. Gdy alkohol nie jest w pełni metabolizowany, powstaje aldehyd octowy, który powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak nudności, wymioty, ból głowy, czerwoność twarzy, kołatanie serca i drgawki.

Wszywie esperalu – jaka jest procedura?

Wszywka alkoholowa jest najczęściej umieszczana pod skórą w okolicach pośladków. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i trwa około 10 godzin. Podczas zabiegu, chirurg umieszcza małą kapsułkę zawierającą lek disulfiram pod skórę. Czynny składnik leku jest stopniowo uwalniany do organizmu, stacjonując poziom alkoholu we krwi i wywołując objawy nieprzyjemne dla alkoholika.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej

Reakcja organizmu na wejście w interakcję z alkoholem podczas przyjmowania disulfiramu jest bardzo silna i zdecydowanie zniechęca do picia. Poza tym, wszywka alkoholowa może powodować szereg skutków ubocznych, w tym nudności, wymioty, bóle głowy, bezsenność oraz kołatanie serca.

Detoks alkoholowy versus wszywka alkoholowa

Obie metody mają swoje plusy i minusy. Detoks alkoholowy jest procesem odtruwania organizmu, który może być niebezpieczny bez właściwej opieki medycznej. Wszywka alkoholowa, z drugiej strony, przynosi trwałe efekty, ale jej skutki uboczne mogą być dość poważne.

Należy pamiętać, że decyzja o wyborze metody leczenia powinna zawsze być podjęta po konsultacji z lekarzem specjalistą. Organizm każdej osoby jest inny, dlatego leczenie powinno być indywidualnie dostosowane do pacjenta.

Zachęcamy do konsultacji z naszym specjalistą leczenia alkoholizmu we Wrocławiu, który pomoże Ci wybrać najlepszą metodę.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej