317

Jak wygrać z alkoholizmem? Trzy pierwsze kroki.

Jak wygrać z alkoholizmem? Trzy pierwsze kroki.
19 listopada 2020
    Ocena:
  • 4.8/5

Około 800 tysięcy ludzi w Polsce cierpi przez uzależnienie od alkoholu. Liczba zachorowań nie spada, a skutki alkoholizmu są bardzo poważne. Tylko człowiek świadomy może wygrać walkę z nałogiem. Są trzy skuteczne kroki do trzeźwości: psychoterapia, oczyszczanie organizmu z toksyn-detoks oraz wszywka esperal. W jaki sposób mogą pomóc osobie uzależnionej? Sprawdź, jak przebiega leczenie alkoholizmu w prywatnej przychodni odwykowej.

Krok pierwszy: przerwanie ciągu alkoholowego

Detoks alkoholowy nie jest bezpośrednim sposobem na leczenie choroby alkoholowej, ale jest niezbędny w celu przerwania ciągu alkoholowego. Warto się również na niego zdecydować przed rozpoczęciem terapii. Będąc trzeźwym łatwiej skupić się na założonych celach. Odtruwanie poalkoholowe to zabieg, za pomocą którego przygotowujemy organizm do długotrwałego, wieloetapowego leczenia. Osoba uzależniona, przyzwyczajona do spożywania dużych ilości alkoholu, po jego odstawieniu może doświadczać przykrych objawów nagłej abstynencji. Detoksykacja organizmu może trwać od 12 godzin do kilku tygodni – wszystko zależy od stanu oraz samopoczucia pacjenta. Wykonać takie odtrucie można w specjalistycznych ośrodkach lub prywatnych gabinetach medycznych. Nie zaleca się przeprowadzenie detoksu w warunkach domowych, a tym bardziej samodzielnie bez nadzoru lekarza lub pielęgniarki. Podczas procesu oczyszczania organizmu z metabolitów alkoholowych u pacjenta mogą się pojawić oznaki zespołu abstynencyjnego. Dlatego najlepiej, żeby znajdował się on pod opieką pracowników medycznych.

Krok drugi: terapia awersyjna – wszycie wszywki esperal

Wszywka antyalkoholowa jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych metod walki z nałogiem. Stosuje się ją wtedy, gdy psychoterapia nie wystarczy albo, jeśli stosowane jest kompleksowe leczenie. Wszywka sama w sobie nie jest środkiem leczniczym albo tabletką, po której osoba uzależniona nagle przestanie chcieć się napić. Jej działanie polega na zastraszaniu pacjenta przed spożyciem alkoholu poprzez zaburzenie jego metabolizmu. Esperal (Disulfiram) blokuje enzym, który jest odpowiedzialny za wchłanianie alkoholu we krwi. Ogólnie jest całkowicie bezpieczny i nieodczuwalny dla ludzkiego organizmu. Jeżeli jednak osoba podczas leczenia skusi się na alkohol, po kilkunastu minutach mogą u niej się pojawiać różne skutki uboczne w postaci nudności, wymiotów, zaczerwienienia twarzy, metalicznego posmaku w ustach, bólu głowy itd. Wyżej wymienione objawy mogą się utrzymywać nawet do kilkunastu godzin. Połączenie esperalu z alkoholem ma też negatywne skutki dla narządów wewnętrznych. Podczas działania wszytych tabletek, czyli przez 8-12 miesięcy obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów procentowych oraz wszystkich produktów, zawierających w swoim składzie alkohol lub ocet.

Krok trzeci: terapia indywidualna

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się od zrozumienia problematyki uzależnienia. Dopiero po uświadomieniu oraz zaakceptowaniu, że alkoholizm jest chorobą, można rozpocząć walkę z nałogiem. Ponieważ nałóg jest przede wszystkim zaburzeniem psychicznym, trzeba go leczyć za pomocą terapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej. Podczas takich spotkań psychoterapeuta skupia się na resocjalizacji alkoholika, budowaniu wiedzy oraz jego świadomości, co do skutków uzależnienia, wpływu płynu etylowego na samopoczucie, ogólne zdrowie i inne sfery życia. Terapeuta uczy osobę uzależnioną skupiać się na pozytywnych stronach życia w stanie trzeźwości. 

Terapia odwykowa może się odbywać w specjalnych ośrodkach uzależnień, gabinetach lekarskich lub w domu pacjenta, czyli jego naturalnym otoczeniu. Pierwsze fazy terapii są najważniejsze. Liczy się systematyczność spotkań pacjenta z lekarzem. Natomiast po zakończeniu cyklu terapii, kontakt może być przerwany, żeby pacjent spróbował dalej samodzielnie pokonywać problem. Spotkania mogą też być kontynuowane. Aby osoba uzależniona powoli przyzwyczajała się do samodzielności, zwykle wizyty odbywają się z mniejszą częstotliwością. Długość takiego leczenia jest uwarunkowana indywidualnymi potrzebami.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej