323

Jak rozpoznać alkoholika? – widoczne 4 fazy alkoholizmu

Jak rozpoznać alkoholika? – widoczne 4 fazy alkoholizmu
21 października 2020
    Ocena:
  • 5/5

Uzależnienie alkoholowe ma wiele objawów, szczególnie w decydującej fazie Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nałogowcem staje się w sposób niezauważalny, nierzadko też przez ukrywanie choroby. Zmiany mogą być widoczne w zachowaniu, a także na twarzy alkoholika. Jak zatem rozpoznać pierwsze symptomy choroby alkoholowej oraz po czym poznać alkoholika?


Cztery fazy alkoholizmu

W przypadku uzależnienia często pada pytanie, jak rozpoznać alkoholizm. W momencie kształtowania się pełnej definicji zostały wyodrębnione 4 fazy nałogu. Każda z nich charakteryzuje się szeregiem innych symptomów. Najłatwiej rozpoznać uzależnienie dopiero w 4 fazie, ale można to zrobić szybciej. Najważniejsze – skupić swoją uwagę na zachowaniu oraz samopoczuciu osoby, u której podejrzewamy uzależnienie. Warto być także spostrzegawczym, ponieważ sygnałem ostrzegawczym mogą być również objawy alkoholizmu na twarzy.

jak rozpoznać alkoholika

Po czym poznać alkoholika:

  • Faza wstępna – trwa od paru miesięcy do kilku lat. To faza tzw. picia towarzyskiego, w trakcie której odkrywamy, że spożywanie alkoholu sprawia przyjemność, rozluźnia, pomaga zrelaksować lub uspokoić emocje. Coraz częściej pojawia się chęć wypić kieliszek wina po ciężkim dniu w pracy czy też uczestnictwa w zakrapianych imprezach. 
  • Faza ostrzegawcza – osoba szuka i znajduje coraz więcej powodów do picia. Pojawiają się pierwsze zaniki pamięci i luki. Kac zostaje leczony kolejną dawką trunku.
  • Faza krytyczna – w tej fazie następuje utrata kontroli nad piciem. Charakteryzuje się ciągami alkoholowymi. Osoba uzależniona pije, mimo wiedzy o szkodliwości trunku zaniedbując własne zdrowie. Pojawiają się konflikty z innymi ludźmi oraz agresja.
  • Faza chroniczna (przewlekła) – picie w samotności i bardzo długie ciągi alkoholowe to główne symptomy. Alkoholik zaniedbuje rodzinę, pracę i porzuca zainteresowania. W tej fazie nie ma znaczenia okazja, pora dnia, a nawet jakość spożywanego alkoholu.

Objawy choroby alkoholowej – jak rozpoznać alkoholizm

W Internecie można trafić na test na alkoholika, za pomocą którego można sprawdzić, czy jest się uzależnionym od alkoholu. Jest jednak prostszy sposób. Poniżej znajduje się lista symptomów podpowiadających, jak rozpoznać chorobę alkoholową. W przypadku występowania przynajmniej 2 cech warto poprosić o pomoc i rozpocząć terapię.

Zobacz: Czy esperal jest wystarczający w leczeniu alkoholizmu?

  • Fizyczne: głód alkoholowy (natrętna chęć napicia się), zespół odstawienny, który się pojawia po zatrzymaniu cugu, większe zapotrzebowanie na alkohol. Może się pojawiać drżenie, zaburzenie koordynacji ruchów, spadek sprawności fizycznej.
  • Psychiczne: zatracenie kontroli nad ilością, jakością oraz częstotliwością spożywanych trunków, picie mimo świadomych tego konsekwencji, koncentracja życia wokół alkoholu kosztem zainteresowań i obowiązków (zaniedbywanie innych sfer życia), majaczenie alkoholowe (halucynacje, omamy słuchowe, wzrokowe), pojawia się brak zaufania do ludzi, możliwość występowania depresji alkoholowej.

Jak zmienia się twarz alkoholika?

Przez to, że na twarzy jest bardzo cienka skóra, właśnie tam najszybciej widoczne są oznaki zmęczenia, depresji, a także choroby alkoholowej. Osoby uzależnione najczęściej mają podkrążone, podpuchnięte oczy oraz problemy skórne (zaczerwienienie, stany zapalne). Pojawiają się głęboki zmarszczki na twarzy pijaka oraz widoczne są popękane naczynia krwionośne.

ciąg alkoholowy kieliszek

W wyniku odwodnienia skóra robi się szara i matowa. Rysy twarzy alkoholika zmieniają się, ponieważ płyn etylowy truje organizm od środka. Wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale także wygląd alkoholika i kondycję zdrowotną.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Istnieje kilka sposobów na walkę z tym nałogiem. Najskuteczniejszym sposobem jest leczenie kompleksowe, natomiast najpopularniejszym – wszycie wszywki antyalkoholowej esperal (Disulfiram). Przełomowym momentem jest chwila, gdy osoba uzależniona zadaje sobie pytanie, czy jestem alkoholikiem.

Pierwszy krok jednak zawsze jest taki sam – zdiagnozowanie choroby.

Następnie można skorzystać z detoksu, czyli odtrucia organizmu w celu przerwania ciągu alkoholowego. Taki zabieg pomoże oczyścić organizm z toksyn oraz uzupełnić poziom płynów, witamin oraz mikroelementów. Poprawi to nie tylko wygląd alkoholika, ale również jego ogólne samopoczucie.

Po detoksie można wybrać leczenie, które obejmuje psychoterapię oraz terapię awersyjną. Działanie wszywki alkoholowej polega na zaburzeniu metabolizmu alkoholu w wątrobie. Z tego powodu po jego spożyciu mogą się pojawiać różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: pulsujący ból głowy, przyspieszenie rytmu serca, nudności, wymioty, bóle brzucha.

Zobacz: W jaki sposób esperal pomaga w leczeniu uzależnienia alkoholowego?

Po spożyciu dużej ilości alkoholu może również dojść do utraty wzroku albo pęknięcia trzustki.

Działanie esperalu trwa maksymalnie 12 miesięcy, dlatego w ciągu roku obowiązuje zakaz spożywania napojów oraz żywności zawierających płyn etylowy lub ocet.

Podczas zaszycia zaleca się również uczestniczenie w spotkaniach z psychoterapeutą. Takie kompleksowe podejście pomoże szybciej zwalczyć chorobę alkoholową niż domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej