327

Wszycie tabletki alkoholikowi – jak przygotować się do zaszycia esperalu

Wszycie tabletki alkoholikowi – jak przygotować się do zaszycia esperalu
2 października 2020
    Ocena:
  • 5/5

Wszycie tabletek esperalu jest ważną częścią kompleksowego leczenia choroby alkoholowej. Jak przygotować się do zaszycia, który rodzaj wszywki wybrać oraz w jaki sposób dbać o ranę i bliznę? Implantacja esperalu to zabieg mało inwazyjny, ale mimo wszystko chirurgiczny. Wymaga od pacjenta zaangażowania, a przede wszystkim – pozytywnego nastawienia.


Jak przygotować się do zabiegu wszycia esperalu?

Każdy zabieg lub operacja wymaga od pacjenta pewnego rodzaju przygotowań: emocjonalnych oraz fizycznych. Przed wizytą u lekarza pojawiają się różnorodne pytania, na które pragniemy uzyskać odpowiedzi w celu uniknięcia stresowych sytuacji. 

wszywka alkoholowa zabieg szczecin

Czynności przed implantacją esperalu:

  1. Chirurg przeprowadza wywiad medyczny – poznaje stan zdrowia pacjenta, leczone choroby i przeszłe schorzenia.
  2. Doktor wykonuje test alkomatem. Gdy urządzenie pokaże wynik zero promila, przystępuje do wszycia leku. Kiedy pacjent znajduję się pod wpływem alkoholu, lekarz może zalecić detoksykacje organizmu, aby wypłukać resztki płynu etylowego.
  3. Jeżeli osoba, podejmująca leczenie bierze leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew), musi je odstawić kilka godzin przed zabiegiem, żeby uniknąć intensywnego krwawienia rany.

Zabieg wszywki alkoholowej:

  1. Pacjent dostaje miejscowe znieczulenie, dzięki czemu pozostaje świadomy, a jednocześnie nie odczuwa bólu. 
  2. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, długości około 2 centymetrów, a w obszarze podpowięziowym umieszcza tabletki disulfiramu.
  3. Na końcu lekarz zszywa ranę. 

Zabieg wszywki jest szybki (trwa 15-30 minut) i bezbolesny. Żeby mógł się odbyć, osoba uzależniona powinna powstrzymać się od picia alkoholu przez co najmniej 24 godziny.

Tabletki wszywane alkoholikom – jak wybrać esperal?

tabletki esperal do zabiegu zaszycia w szczecinie
Zobacz ośrodki i przychodnie leczenia alkoholizmu mające w swoich usługach zabiegi zaszycia alkoholowego.

Najczęściej zabieg wszywki różni się:

  • Stężeniem leku.

Wszywka może się różnić stężeniem leku (ilością tabletek wszywanych alkoholikowi), co nie ma wpływu na długość działania esperalu. Większa dawka stosowana jest u osób w zaawansowanym stadium alkoholizmu. Dzięki temu siła negatywnych skutków ubocznych picia alkoholu w połączeniu z esperalem jest spotęgowane.

  • Rodzajem szwów.

Nici mogą być rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Te niewymagające usunięcia są droższe, ale bardziej komfortowe dla pacjenta. Wybierając natomiast szwy nierozpuszczalne, trzeba być przygotowanym na kolejną wizytę u lekarza po 10-14 dniach w celu ich zdjęcia.

  • Sposobem podania antybiotyku

Dodatkowy antybiotyk to kolejny czynnik, który decyduje o cenie esperalu, jak i przebiegu implantacji. Lek może być zapisany na receptę albo podawany w formie zastrzyku domięśniowego podczas wizyty.

Jak dbać o ranę po implantacji esperalu?

Blizna po wykonanym nacięciu goi się szybko, warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie rany. Systematycznej zmianie opatrunków, dbałości o jej czystość oraz czujności w przypadku zauważenia objawów niepożądanych.

Co się dzieje, jeżeli nie dbamy o bliznę według zaleceń lekarza? Na miejscu implantacji może się pojawić swędzące, zaczerwienienie albo twarda, pulsująca grudka. Miejsce rany bywa także ciepłe.  Wszystkie te objawy świadczą o tym, że gojenie się nie przebiega prawidłowo. Żeby nie doszło do zakażenia, trzeba pilnie skontaktować się z gabinetem lekarskim oraz umówić się na wizytę kontrolną.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej