337

Leczenie alkoholizmu – czy esperal jest wystarczający?

Leczenie alkoholizmu – czy esperal jest wystarczający?
28 września 2018
    Ocena:
  • 4.6/5

Alkoholizm to bardzo duży problem społeczny, który dostrzegany jest dziś wśród coraz to młodszych osób. Niestety, jak każdy nałóg nie przynosi raczej większych korzyści dla człowieka poza pozornym odstresowaniem czy ulgą. Alkohol bez wątpienia pozwala zapomnieć o chwilowych problemach w życiu osobistym, jednak w żaden sposób nie pozwala sobie z nimi poradzić. Co jednak trudne do zrozumienia dla osób nieuzależnionych, odstawienie używki wcale nie należy do najłatwiejszych. Odwyk, terapia, wszywki esperalowe – alkoholik skorzysta z wszystkiego co konieczne, by przekonać społeczność dookoła o podjętej walce. Czy jednak faktycznie walczy? Czy wszycie kilku tabletek pod skórę może pomóc w leczeniu alkoholizmu?

Czym właściwie jest esperal?

Disulfiram, bo tak właściwie nazywa się substancja aktywna zawarta w esperalu to środek, który blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. Gdy ten nie jest obecny w organizmie podczas spożycia alkoholu, alkohol zostaje zgromadzony w postaci aldehydu octowego, wywołującego objawy zatrucia alkoholowego kilkakrotnie gorsze, niż standardowy kac. Z objawami pojawiającymi się po 10 minutach od spożycia nawet małej ilości trunku i utrzymującymi się od 4 do nawet 10 godzin, esperal z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych sposobów walki z alkoholizmem. Jest jednak sposobem skutecznym, szczególnie w przypadku osób podatnych na awersję.

Działanie esperalu opiera się na wywoływaniu dość przykrych dolegliwości po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Bóle głowy, wymioty, przyspieszone bicie serca, lęk, a w niektórych przypadkach nawet drgawki mają pokazać osobie uzależnionej, że alkohol wcale nie przynosi pozornej ulgi i rozluźnienia, z jakim do tej pory go utożsamiali. Tabletki esperalu wszywa się pod skórę, gdzie będą stopniowo uwalniać się do krwioobiegu przez 8 do nawet 12 miesięcy. Czy jednak sama wszywka może być wystarczającą motywacją do porzucenia nałogu?

Konieczność czy chęć zmiany?

Najważniejszą rolę w procesie leczenia alkoholizmu zdaje się mieć motywacja, jaka kieruje osobą poddającą się leczeniu. Jeśli wszycie esperalu jest spowodowane presją rodziny, znajomych, czy nawet nakazem sądowym, szanse na powodzenie leczenia mogą być bardzo niskie. Problem polega tu na tym, że wszycie esperalu to element terapii awersyjnej, mającej alkoholika odstraszyć od dobrze znanej mu używki. Nikt nie ma jednak prawa zmusić go do tego, by esperal pozostał pod skórą. Wielu alkoholików nie potrafi powiązać alkoholu z negatywnymi skutkami wypicia go po wszywce – to tabletki pod skórą są powodem, dla których alkohol nie przynosi ulgi. W rezultacie tabletki są często usuwane, a ci którzy dadzą radę wytrwać z nimi cały okres leczenia, często wracają do picia zaraz po ustaniu efektów esperalu.

Kiedy esperal będzie skuteczny?

Skoro sam esperal nie jest wystarczającą motywacją do porzucenia alkoholu i często okazuje się mało skuteczny na dłuższą metę, leczenie alkoholizmu powinno zostać powiązane z wieloletnią terapią. Nawet osoby, którym udało się wygrać z nałogiem, tak naprawdę walczą z nim zawsze, do końca życia. Terapia uświadamiająca o konsekwencjach spożywania alkoholu, dająca wgląd na życie bez niego i pokazująca, że alkohol wcale nie jest rozwiązaniem problemów przynosi dobre efekty w powiązaniu z esperalem, dlatego też często stosuje się obie metody jednocześnie. Wprowadzając element awersji i łącząc go ze stopniową zmianą myślenia o życiu, alkoholu i problemach, terapia alkoholowa ma szansę sukcesu.

Sprawdź ośrodki leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem leku esperal:

Istnieje także możliwość kontaktu poprzez ogólnopolską infolinię: +48 512 455 645

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej