343

Terapia uzależnień i jej kolejne punkty

Terapia uzależnień i jej kolejne punkty
22 sierpnia 2018
    Ocena:
  • 4.4/5

Pierwszym etapem, jaki czeka nas w całej terapii, jest zgłoszenie się do danej placówki. Często możemy być wysłani przez lekarza na terapię uzależnień, jednak zależy to od sytuacji. W momencie, gdy zostajemy przyjęci do ośrodka, musimy najczęściej przejść detoksykację – w przypadku narkomanii i alkoholizmu. Odwyk oraz porzucenie nałogu jest uznawane za najtrudniejszy etap. Następnie, zostajemy przydzieleni do poszczególnych grup terapeutycznych oraz na konkretne typy terapii oraz na wizyty u psychoterapeuty. W dalszym ciągu odbywa się terapia – wszystkie punkty muszą być zachowane. Dzięki temu szybciej zaaklimatyzujemy się w nowym miejscu i przyzwyczaimy do nowych ludzi oraz do tematyki, która poruszana jest na spotkaniach – dotycząca typowo naszego wciąż istniejącego problemu. W trakcie terapii zrozumiemy, jak poważny jest nasz problem i jakie korzyści możemy wyciągnąć z uczęszczania na terapię.

Czy terapia alkoholowa prowadzona jest tak samo dla różnych typów uzależnień?

Ze względu na różne rodzaje uzależnień, z jakimi zmagają się psychoterapeuci, terapie przygotowywane są specjalnie dla osób, które uzależnione są np. od alkoholizmu, narkotyków, hazardu i wielu innych. Różne są bowiem mechanizmy, które popychają nas do wejścia w nałóg i do trwania w nim. Terapie i ich etapy dobierane są typowo do danej grupy uzależnień. Ciężko jest bowiem leczyć w taki sam sposób osobę będącą niegdyś uzależnioną od narkotyków i byłego hazardzistę. Dzięki ciągłym postępom nauki, każdy ma szansę wydostać się ze szponów nałogu. Oczywiście, wiele jest elementów łączących różne terapie, jednak nie można powiedzieć, że są one prowadzone w ten sam sposób. Dość często, w przypadku terapii grupowej, w grupach przebywają osoby cierpiące na różne typy uzależnień. Dzięki temu, każda osoba w danej grupie ma szansę spojrzeć na swój problem z zupełnie innej perspektywy.

Gdzie może odbywać się taka terapia uzależnień?

Dość często, kompleksowa terapia uzależnień odbywa się w odległych, ciekawych miejscach, z pięknym krajobrazem. Piękne otoczenie i zdrowe powietrze, to dwa elementy które w sposób znaczny wpływają na naszą psychikę oraz na efekty, jakie osiągamy podczas terapii. Terapia uzależnień stanowi niezwykle ważny krok dla każdej osoby, która cierpi przez swoje uzależnienie. Obecnie, terapie odbywają się również w wielu miastach, dzięki czemu nie trzeba wyjeżdżać nad morze, w góry czy do lasu, by móc spokojnie i prawidłowo przechodzić przez wszystkie etapy terapii. Wiele jest miejsc, w których każdy uzależniony może zapisać się na leczenie. Ośrodki terapii uzależnień wyposażone są we wszystkie potrzebne elementy służące do poprawienia stanu każdego pacjenta. Terapie uzależnień mają za zadanie znacznie wpłynąć na aktualny stan pacjenta oraz zmienić jego myślenie odnośnie uzależnienia.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej