5951

Fakty i mity na temat alkoholizmu: Pięć mniej znanych faktów, które mogą pomóc w leczeniu

Fakty i mity na temat alkoholizmu: Pięć mniej znanych faktów, które mogą pomóc w leczeniu
2 września 2023
    Ocena:
  • 5/5

Po pierwsze: Uzależnienie od alkoholu – fakty i mity o alkoholu

W społeczeństwie pandasują wiele mitów na temat alkoholizmu. Pierwszy z nich dotyczy samego uzależnienia. Otóż, mimo powszechnej opinii, nie każdy kto pije alkohol staje się alkoholikiem. Alkoholizm to choroba, która polega na chronicznym spożyciu alkoholu, prowadzącym do fizjologicznego i psychicznego uzależnienia. Nie wynika on jedynie z ilości alkoholu, którą dana osoba jest w stanie wypić. Wielu z nas zna osoby które pija alkohol regularnie i są zdrowe. Kluczową rolę w powstawaniu alkoholizmu odgrywają genetyka, psychika i środowisko społeczne.

Po drugie: Picie alkoholu – mity i fakty

Drugi mit dotyczy wpływu alkoholu na człowieka. Często słyszymy, że alkohol „leczy nerki”, „rozgrzewa” czy „pomaga zapomnieć o zmęczeniu”. Te stwierdzenia są dalekie od prawdy. Alkohol z pewnością wywołuje chwilowe odprężenie i uczucie euforii. Jednak pod wpływem alkoholu, naczynia krwionośne obkurczają się, krew przestaje poprawnie cyrkulować, a ochłodzona krew wraca do serca, co może zaszkodzić mięśniowi sercowemu. Alkohol również drażni i uszkadza śluzówki przewodu pokarmowego, zaburza pracę jelit i utrudnia wchłanianie pokarmów.

Po trzecie: Mity na temat wypicia tej samej ilości alkoholu przez różne osoby

Kolejny mit, który warto obalić, dotyczy równości w odczuwaniu skutków spożywania tych samych ilości alkoholu przez różne osoby. Alkohol działa na każdego człowieka indywidualnie. Na przykład, toksycznego działania alkoholu na mózg mogą doświadczyć osoby o różnym stopniu tolerancji i różnych nawykach picia.

Po czwarte: Co dzieje się z człowiekiem podczas takiego snu „na rauszu”?

Mit: Alkohol pomaga zasnąć i przyspiesza zasypianie. Fakt: po wypiciu alkoholu rzeczywiście zasypiamy szybciej. Jednak taki sen jest daleko od tego, co można by nazwać regenerującym. Alkohol wpływa na fazy snu, a człowiek podczas takiego snu nie wypoczywa w sposób właściwy. Sen jest płytki, często przeplatany jest budzeniem się, a po wytrzeźwieniu czujemy się niewyspani.

Po piąte: Leczenie alkoholizmu – jakie metody są skuteczne?

Ostatni z mitów, który chciałbym obalić, to ten dotyczący leczenia alkoholizmu. Mimo że alkoholizm jest chroniczną i progresywną chorobą, to jednak jest możliwe jego leczenie i osiągnięcie trwałej abstynencji. W obecnych czasach mamy dostęp do wielu metod leczenia alkoholizmu, w tym terapii behawioralnej, farmakoterapii oraz metody wszycia esperalu. Ten ostatni zabieg polega na wszczepieniu pod skórę pacjenta specjalną kapsułkę, która uwalnia do organizmu substancję powodującą silne negatywne reakcje po spożyciu alkoholu.

Zapraszamy do Naszego Gabinetu specjalistycznego, w którym prowadzimy kompleksowe leczenie uzależnień, zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Naszą misją jest pomoc osobom w odzyskaniu pełnej kontroli nad swoim życiem i radzeniu sobie z chorobą, jaką jest alkoholizm.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej