347

W jaki sposób Esperal pomaga przy uzależnieniu?

W jaki sposób Esperal pomaga przy uzależnieniu?
27 czerwca 2016
    Ocena:
  • 4.85/5

Uzależnienie od alkoholu dotyka coraz większą część społeczeństwa. Powstaje na podłożu rozmaitych zdarzeń. Przyczyny prowadzące do jego rozwoju to chęć przypodobania się grupie, która korzysta z alkoholu, jak i nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w sposób odmienny, aniżeli sięgając po różnego rodzaju używki. W tym alkohol, który stawia cienką granicę pomiędzy tym, kiedy można mówić o nadużywaniu, a kiedy dochodzi do uzależnienia. Jedno jest pewne, alkoholizm nie jest całkowicie uleczalny. Można jedynie nauczyć się kontroli, nie ulegania pokusom i trwania w trzeźwości, ale alkoholikiem pozostaje się do końca życia.

Historia leku Esperal

Historia Esperalu, substancji stosowanej w leczeniu uzależnienia od alkoholu narodziła się w pierwszej połowie XX wieku. Początkowo Esperal stosowano w formie doustnej. By jednak taka forma wspomagającego leczenia była skuteczna, koniecznością było regularne jego zażywanie. To powodowało, że pacjenci mogli pomijać kolejne dawki, gdy mieli „słabszy” dzień. Później zaczęto stosować tak zwane wszywki z Esperalem, które okazały się być skuteczniejszym rozwiązaniem.

Zabiegi implantacji wszywki w Katowicach: www.esperal.katowice.pl

Leczenie uzależnienia od alkoholu wszywką alkoholową

Esperal sam w sobie nie leczy uzależnienia od alkoholu. Jest tylko niejako wspomagaczem. Uzupełnieniem terapii dla pacjentów, którzy chcą podjąć walkę o zdrowie i trwanie w trzeźwości, ale potrzebują dodatkowych bodźców. Szukają sposoby, by efektywniej radzić sobie z leczeniem, a przede wszystkim mają poczucie, że bez takiego wspomagania nie dadzą rady. Zabieg niesie ze sobą jednak ryzyko konsekwencji zdrowotnych, przede wszystkim wtedy, gdy pacjenci nie stosują się do zaleceń. Przy dłuższym spożywaniu alkoholu w trakcie, gdy w organizmie zagościł już Esperal, może dojść do poważnych zaburzeń po stronie organizmu. Jest to stan przede wszystkim zagrożenia zdrowia.

Czym jest Esperal (Disulfiram)?

Esperal to substancja znana głównie pod tą nazwą, a tak naprawdę związek organiczny d*s*l*i*am. Związek ten hamuje enzym, dehydrogenazę aldehydową. Spełnia ona bardzo ważną funkcję w metabolizmie alkoholu. Jego rolą jest rozkład aldehydu octowego do kwasu octowego. Konsekwencją zaś jest kumulacja aldehydu octowego w organizmie osoby, która spożywa alkohol. Dochodzi do pojawiania się bardzo uciążliwych i niezwykle nieprzyjemnych objawów. Uporczywe, tępe bóle głowy, jak i uderzenia gorąca. Do tego kołatania serca, a nawet nudności i wymioty. Wszycie Esperalu działa więc odstraszająco. Sprawdza się u osób, które efektywniej walczą z uzależnieniem, bowiem ogarnia ich spory strach przed dolegliwościami i konsekwencjami zdrowotnymi, jakie mogą się pojawiać w trakcie spożywania alkoholu.

Esperal wszczepiony pod skórę wyklucza konieczność regularnego jego zażywania. Umieszczony zostaje tam na stałe, ale jego aktywność trwa około 8 miesięcy. Procedura może zostać później powtórzoną. Wszywki sprawdzają się znacznie lepiej, aniżeli terapia doustna, bowiem uzależniony nie może zdecydować, że na przykład dziś nie weźmie tabletki, bo ma gorszy dzień. Wszczepiony Esperal działa przez cały czas. Sprawdza się więc wspomagająco, ale nie może być substytutem kompleksowej terapii.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej