351

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?
22 czerwca 2016
    Ocena:
  • 4.9/5

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, a wedle statystyk każdego roku przybywa osób chorych. Co więcej, liczba ta nie ma szans się zmniejszyć, ponieważ alkoholikiem zostaje się do końca życia. Można jedynie nauczyć się kontrolować niejako swoje życie. Przyjmować nowe wzorce prawidłowych zachowań i nie ulegać pokusom. Uczyć się radzenia w sytuacjach trudnych i stresujących, w sposób odmienny, od sięgania po jakiekolwiek używki.

Esperal jako metoda leczenia uzależnienia alkoholowego

Jedną z metod stosowanych w terapii wspomagającej leczenia uzależnianie od alkoholu, jest zastosowanie Esperalu. Jest to powszechnie znana nazwa specyfiku, pod którą tak naprawdę kryje się Disulfiram. Związek organiczny. Właściwość, która wykorzystywana jest w tym wypadku, to hamowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej, który pełni bardzo ważną rolę w metabolizmie alkoholu. Enzym ów odpowiada za rozkład aldehydu octowego do kwasu octowego. W efekcie końcowym dochodzi do kumulacji aldehydu octowego w organizmie osoby uzależnionej. Objawia się to w sposób bardzo nieprzyjemny. Odczuwane są uporczywe, tętniące bóle głowy. Do tego okresowe uderzenia gorąca, kołatanie serca, nudności oraz wymioty. Przy znacznie dłuższym spożywaniu alkoholu dochodzi do zaburzeń rytmu serca, a nawet zapaści. Takowe działanie, to nie forma lecznicza, ale wspomożenie terapii, poprzez niejako „odstraszenie” pacjenta przed spożyciem kolejnych dawek alkoholu. Uzależniony znając konsekwencje spożycia alkoholu, staje się bardziej zdyscyplinowany.

SPRAWDŹ – ESPERAL WE WROCŁAWIU

Zaaplikowanie Esperalu polecane jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy mają silną wolę i chęć zwalczenia swojego uzależnienia, ale szukają dodatkowej motywacji. Żyją w przeświadczeniu, iż bez takowej pomocy nie będą w stanie wyjść z uzależnienia i wytrzymać w trzeźwości.

Zaszycie alkoholowe z użyciem Esperalu

Esperal aplikowany jest pod skórę pacjenta. Oczywiście należy pamiętać, iż nie stanowi on alternatywy dla prawidłowego, kompleksowego leczenia, jak i nie zmniejsza uzależnienia samego w sobie. Ma na celu jedynie wspomagać terapię, działając na zasadzie straszaka, który pokazuje, z jakimi konsekwencjami trzeba się zmagać po nadużywaniu alkoholu.

Sam zabieg trwa krótko, bo około 30 minut, a niektóre ośrodki oferują wykonanie go również w warunkach domowych. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pod skórę pacjenta wprowadzany jest Esperal, w formie sterylnych tabletek, w ilości 1 tabletki na 1kg masy ciała. „Wszywkę” wszczepia się najczęściej pod skórą w okolicy pośladka, ale możliwe jest również umieszczenie jej w innym miejscu. Co ważne, na 48h przed dokonaniem zabiegu nie należy spożywać alkoholu. Przed wszyciem wykonywane są skrupulatne badania, które pozwalają ocenić czy pacjent faktycznie nie pozostają pod wpływem alkoholu.

Tak wykonana „wszywka” wykazuje swoje działanie przez okres 8 miesięcy. W późniejszym czasie procedura ta może zostać powtórzona. Zabieg przeprowadzany jest tylko u pacjentów świadomych, którzy podpisują zgodę na wykonanie ów zabiegu i wiedzą, z jakimi konsekwencjami oraz skutkami ubocznymi niestosowania się do zaleceń, wiąże się zastosowanie „wszywki” z Esperalem.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej