Wszywka alkoholowa jest jedną z metod walki z uzależnieniem. Ma ona postać tabletki, która jest implantowana pod skórę pacjenta w mało widocznym miejscu. Jej zadaniem jest skuteczne zniechęcenie osoby uzależnionej do sięgnięcia po alkohol. Wszywka działa zazwyczaj od 8 do 12 miesięcy. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy usuwana jest wcześniej. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda cała procedura.
Spis treści
W jakich sytuacjach usuwa się wszywkę alkoholową?
Usunięcie esperalu może nastąpić z wielu powodów. Jedną z nich jest aspekt psychologiczny. Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska, w trakcie, której chirurg przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. W sytuacji, kiedy dana osoba decyduje się na usunięcie wszywki z przyczyn psychologicznych, wówczas lekarz przedstawia i wyjaśnia konsekwencje takiego postępowania.
Przerwanie terapii alkoholowej będzie wiązało się z negatywnymi skutkami oraz postępem choroby alkoholowej, co może spowodować nieodwracalne zmiany zarówno w organizmie człowieka, jak i jego psychice. Stąd też lekarz dokłada wszelkich starań, aby odwieść pacjenta od tego postanowienia i przekonać go do zakończenia terapii alkoholowej. Jednak ostateczna decyzja należy do osoby uzależnionej. Jeżeli po rozmowie z lekarzem pacjent nadal chce usunąć wszywkę, wówczas jest kwalifikowany do zabiegu.
Zdarzają się sytuacje, w których esperal musi zostać usunięty z ciała osoby uzależnionej, która zdecydowała się np. na zabieg wszywki alkoholowej w Gdańsku. Ma to miejsce w przypadku zatajenia przez pacjenta obecności choroby, która stanowi przeciwskazanie do stosowania wszywki. Innym przykładem jest reakcja alergiczna organizmu na lek lub skutki uboczne jego stosowania np. uporczywy ból głowy czy metaliczny posmak w ustach, jednak takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Konieczność usunięcia wszywki może wynikać także z innej choroby, która jest leczona lekami niezgodnymi z disulfiramem.
Ile kosztuje usunięcie esperalu i kto może usunąć wszywkę alkoholową?
W zależności od regionu Polski usunięcie wszywki alkoholowej kosztuje w granicach 200 zł. Jak usunąć esperal? Tak samo, jak implantacja wszywki alkoholowej wymaga działań chirurgicznych, tak i jej wyciągnięcie musi być przeprowadzone w specjalistycznym gabinecie lekarskim poprzez wykonanie zabiegu.
Jednak wiele osób szuka informacji, jak usunąć wszywkę esperal za pomocą domowych sposobów i czy w ogóle jest to możliwe? Nie istnieją żadne domowe lub samodzielne sposoby na bezpieczne wyciągnięcie esperalu. Takie działanie nie tylko będzie nieskuteczne, ale przede wszystkim może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Tabletka jest wszywana głęboko pod skórę pacjenta, stąd też samodzielna próba jej wyciągnięcia może wiązać się z koniecznością natychmiastowej interwencji lekarskiej oraz licznymi komplikacjami. Mowa tutaj np. o uszkodzeniu mięśnia, sporej utracie krwi czy powstaniu zakażenia. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby wszywkę usuwać wyłącznie w gabinecie lekarskim przez chirurga.
Jak wygląda usunięcie wszywki alkoholowej?
Zabieg usunięcia wszywki alkoholowej przebiega podobnie jak jej implantacja. Wykonywany jest w placówce medycznej przez chirurga. Jeszcze przed wyciągnięciem esperalu, pacjent jest dokładnie konsultowany przez lekarza. Następnie kwalifikowany do zabiegu, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj ok. 20-30 minut. W trakcie całej procedury pacjent jest świadomy, jednak nie odczuwa bólu czy dyskomfortu. Chirurg wykonuje nacięcie w skórze na głębokość kilku centymetrów i wyjmuje tabletkę z esperalem. W dalszej kolejności nacięcie jest zszywane oraz zabezpieczone opatrunkiem. Po wykonanym zabiegu pacjent pozostaje na krótkiej obserwacji, najczęściej ok. 45 minut i może powrócić do swojego trybu życia.
Ważna jest również dbałość o miejsce nacięcia. Konieczne jest zatem oczyszczanie rany i systematyczna zmiana opatrunków. Zabieg jest bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu, ponadto jest w pełni bezpieczny bez występowania reakcji ubocznych. Interwencja chirurgiczna jest gwarancją poprawności usunięcia wszywki. Warto jednak pamiętać, że esperal uwalnia się stopniowo, oznacza to, że pomimo wyciągnięcia tabletki, substancja czynna nadal pozostaje w organizmie człowieka przez pewien czas. Długość uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji danej osoby, niemniej jednak esperal jest obecny jeszcze przez kilka dni lub tygodni po usunięciu. Osoba uzależniona może ponownie zdecydować się na implantację wszywki.
Wszywka alkoholowa jest powszechnie stosowana w walce z uzależnieniem. Zdecydowana większość pacjentów chwali sobie ten rodzaj wspomagania terapii. Warto zatem dokładnie przemyśleć ewentualne wyciągnięcie leku.
Клініка POZ Nasz Gabinet
Українськи лікарі для українських пацієнтів