5328

Esperal – gdzie się go wszywa?

Esperal – gdzie się go wszywa?
30 grudnia 2022
    Ocena:
  • 5/5

Choroba alkoholowa jest powszechnym problemem w naszym społeczeństwie, ponadto może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Walka z uzależnieniem jest trudna i złożona, stąd też konieczna jest silna wola i odpowiednia motywacja. Jednak proces leczenia można wspomóc. Jednym z najskuteczniejszych środków jest zastosowanie tzw. wszywki alkoholowej. Co to jest i gdzie się ją aplikuje?

Gdzie można wszyć esperal?

Esperal to środek, który jest implantowany pod skórę pacjenta, stąd też nazywany jest wszywką alkoholową. Jest stosowany jako pomoc w zachowaniu abstynencji od napojów procentowych. Co ważne, esperal nie leczy alkoholizmu, jego zadaniem jest blokada enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który bierze udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. Konsekwencją takiego działania jest zniechęcenie osoby uzależnionej do spożywania trunków, poprzez szereg nieprzyjemnych dolegliwości przypominających zatrucie alkoholowe. Dzieje się tak, ponieważ substancja czynna, jaką jest disulfiram w połączeniu z etanolem, wywołuje uciążliwe objawy, co skutecznie powinno zniechęcić alkoholika do spożywania napojów procentowych. Jednak wiele osób stawia pytanie: gdzie wszywa się esperal?

Zabieg implantacji jest przeprowadzany po uprzedniej konsultacji z pacjentem. Chirurg nacina skórę i umieszcza pod nią odpowiednią dawkę tabletek. Miejscem, gdzie najczęściej wszywa się esperal, są okolice pośladka bądź pod łopatką. Jednak ze względów zarówno medycznych, jak i kosmetycznych wszywka zazwyczaj umieszczana jest w okolicach pośladka. Po wykonaniu zabiegu implantacji środek powoli uwalnia się do krwiobiegu.

Kto decyduje o miejscu wszyciu esperalu?

Dokładną dawkę leku oraz miejsce aplikacji ustala lekarz podczas konsultacji z osobą uzależnioną. W głównej mierze pod uwagę jest brany wiek pacjenta, jego waga oraz stan zdrowia, a także stopień rozwoju uzależnienia oraz jego indywidualne preferencje, co do miejsca implantacji. Co ważne, esperal może być stosowany na każdym etapie leczenia alkoholizmu we Wrocławiu, oferowanego przez specjalistów z placówki Nasz Gabinet, i to niezależnie od rozwoju, stopnia czy fazy zaawansowania choroby. Największy procent stanowią pacjenci w przewlekłym stadium uzależnienia, gdzie skutki nadużywania trunków są już długotrwałe, spowodowane m.in. ciągami alkoholowymi. W trakcie konsultacji osoba uzależniona musi przekazać wszystkie niezbędne informacje, a także powiadomić lekarza o występowaniu innych schorzeń (jeżeli takie są) np. chorób serca. Implantacja wszywki pozwala na utrzymanie abstynencji, a jej działanie trwa nawet do 12 miesięcy. Jednak warto pamiętać, że nie jest to cudowny lek, który wyleczy chorobę alkoholową. Esperal stosuje się jako pomoc czy też uzupełnienie terapii uzależnień.

Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?

Po dokładnej konsultacji lekarskiej pacjent może zostać poddany zabiegowi. Wszycie esperalu przeprowadzane jest w placówkach medycznych przez wykwalifikowanego chirurga. Warunkiem koniecznym jest abstynencja, najlepiej 24 godziny przed wykonaniem zabiegu, pacjent nie może spożywać alkoholu. Co ważne, jest to dokładnie weryfikowane. Aplikacja środka odbywa się w znieczuleniu miejscowym, ma to na celu uniknięcie bólu czy dyskomfortu. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent zostaje odpowiednio przygotowany.

Okolice pola operacyjnego zostają oczyszczone oraz zdezynfekowane, dopiero po tej czynności chirurg wykonuje skalpelem niewielkie nacięcie na ciele pacjenta. Najczęstszym miejscem, gdzie wszywają esperal to okolice pośladka. Lokalizacja ta jest mało widoczna, a także zapewnia szybsze gojenie oraz zmniejsza dolegliwości bólowe związane z przemieszczaniem się. W obszarze mięśnia pośladkowego chirurg przygotowuje specjalne miejsce, gdzie zostaje umieszczona wcześniej wyliczona dawka esperalu. Po przeprowadzonej procedurze medycznej lekarz zszywa ranę pacjenta, używając nici chirurgicznych.

Gdzie wszywa się esperal

Całość zabiegu trwa ok. 30 minut. Wszywka działa od 8 do 12 miesięcy. Po upływie 8 miesięcy procedura może zostać powtórzona. Po zakończonym zabiegu pacjent może powrócić do swoich dotychczasowych obowiązków, jednak musi pamiętać o odpowiedniej dbałości o miejsce nacięcia. Mowa tutaj o systematycznej zmianie opatrunku oraz oczyszczaniu rany środkiem dezynfekującym. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów np. pieczenie czy wyciek z rany konieczna jest konsultacja lekarska.

Alkoholizm to postępująca choroba, która nieleczona może doprowadzić do śmierci osoby uzależnionej. Ważne jest zatem, aby być świadomym, jakie konsekwencje niesie za sobą nadmierna konsumpcja napojów procentowych i być na tyle silnym, aby przerwać mechanizm uzależnienia. Kompleksowa terapia połączona z zastosowaniem wszywki alkoholowej pozwoli na powrót do normalnego życia w trzeźwości.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej