Esperal, czyli wszywka alkoholowa, to rodzaj farmakoterapii stosowanej pomocniczo w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Ma formę implantu, w którym znajduje się tabletka z lekiem hamującym metabolizm alkoholu i powodującym odkładanie się aldehydu octowego w organizmie.
Spis treści
Działanie esperalu
Kumulacja aldehydu octowego w organizmie człowieka prowadzi do wystąpienia silnych objawów zatrucia. Są to przede wszystkim:
- nudności,
- wymioty,
- bóle i zawroty głowy,
- uderzenia gorąca,
- duszności,
- nadmierne pocenie się,
- zaczerwienienie twarzy,
- pokrzywka skóry,
- tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca,
- nagłe zmiany wartości ciśnienia tętniczego krwi,
- uczucie silnego lęku, w tym lęku przed śmiercią.
Objawy te pojawiają się w ciągu 10 minut od przyjęcia dawki alkoholu i mogą się utrzymywać od 4 do nawet 10 godzin. Osoba, która zdecydowała się na implementację wszywki alkoholowej, nie odczuwa żadnych skutków ubocznych tak długo, jak zachowuje abstynencję i wystrzega się spożywania pokarmów, napojów oraz leków zawierających etanol.
Ile trzyma wszywka alkoholowa?
Na to, ile trzyma wszywka alkoholowa, wpływ ma wiele czynników. Długość działania esperalu zależy przede wszystkim od dawki leku, jaka została umieszczona pod skórą pacjenta. Jest ona ustalana przez lekarza specjalistę, który nadzoruje terapię uzależnionej od alkoholu osoby. Czynnikami, jakie należy wziąć pod uwagę przy prawidłowym doborze dawki esperalu, są przede wszystkim:
- wiek,
- płeć,
- masa ciała,
- stopień uzależnienia,
- ogólna fizjonomia,
a także stan zdrowia pacjenta. W celu jego określenia przed implementacją wszywki alkoholowej wykonywane są podstawowe badania diagnostyczne. Umieszczona pod skórą uzależnionej osoby tabletka z esperalem ulega stopniowemu rozpuszczeniu, dzięki czemu substancja czynna, czyli disulfiram, przedostaje się do krwiobiegu. Według producenta, działanie wszywki alkoholowej utrzymuje się przez okres od 8 do 10 miesięcy, jednak zdaniem lekarzy i pacjentów esperal może zachować swoją skuteczność nawet przez 13 miesięcy. Przez ten czas uzależniona od alkoholu osoba ma czas, by przemyśleć swoje dotychczasowe postępowanie i zdecydować się na podjęcie stosownej terapii.
Jak sprawdzić, czy esperal jeszcze działa?
To, czy esperal wciąż działa, można sprawdzić wyłącznie w sposób doświadczalny, sięgając po alkohol. Z uwagi na cel, w jakim implementowana jest wszywka, metodę tę trudno jednak uznać za wartą wdrożenia. Z uwagi na brak skutecznego sposobu sprawdzenia działania esperalu, konieczne jest zawierzenie w tym zakresie zapewnieniom producentów oraz lekarzy, którzy określają okres oddziaływania leku.
Działanie esperalu po usunięciu wszywki
Niektórzy pacjenci decydują się na usunięcie wszywki alkoholowej przed upływem jej terminu ważności. Nim disulfiram zostanie całkowicie wydalony z organizmu i spożycie alkoholu nie będzie się wiązało z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, musi upłynąć trochę czasu. Ile? Zdania na ten temat są podzielone. Specjaliści twierdzą, iż 20% dawki esperalu może pozostać w organizmie przez tydzień lub nawet kilka tygodni od usunięcia wszywki. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i pracy jego organizmu.
Kroki, jakie należy podjąć, gdy wszywka alkoholowa straciła swoje działanie
Dla części pacjentów, korzystających z naszej oferty wszywki alkoholowej we Wrocławiu, rok przymusowej abstynencji może być wystarczający, by zbudować pewność siebie potrzebną do dalszej walki z uzależnieniem od alkoholu, bez konieczności wspomagania farmakologicznego. Inni alkoholicy potrzebują jednak więcej czasu, dlatego po upływie działania esperalu można założyć kolejną wszywkę, uprzednio konsultując wielkość dawki z lekarzem specjalistą. Placówki świadczące usługi implantacji esperalu wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom pacjentów i często przyjmują przez 24 godziny na dobę. Osoba uzależniona może więc w każdej chwili uzyskać niezbędną pomoc, a następnie bezpiecznie wrócić do domu.
Wszywka alkoholowa to metoda pomocnicza leczenia uzależnienia od alkoholu, która sprawdza się u osób z Wrocławia nieposiadających wystarczającej motywacji wewnętrznej do samodzielnego zaprzestania picia i podjęcia walki z nałogiem. Dzięki esperalowi alkoholik zaczyna kojarzyć spożywanie alkoholu z silnie negatywnymi konsekwencjami, co pozwala mu wypracować zestaw odruchów warunkowych i pozbyć się przymusu sięgania po napoje wyskokowe. Sama wszywka nie jest jednak wystarczająca do wyleczenia alkoholizmu – stanowi tylko element rozbudowanego procesu terapeutycznego.