Esperal to środek farmaceutyczny, który upośledza proces trawienia alkoholu i prowadzi do gromadzenia się w organizmie aldehydu octowego. Wysokie stężenie tej substancji powoduje wystąpienie silnych objawów zatrucia – bólów i zawrotów głowy, nudności oraz wymiotów – które pojawiają się już po 10 minutach od przyjęcia dawki alkoholu. Wszywka z esperalem to skuteczna metoda pomocna w leczeniu uzależnienia od alkoholu. W wypadku niektórych pacjentów lek ten nie może być jednak stosowany.
Spis treści
Przeciwwskazania do wszycia esperalu
Wśród przeciwwskazań do wszycia esperalu należy wymienić przede wszystkim:
- uczulenie na disulfiram, czyli substancję czynną leku,
- uczulenie na jakąkolwiek substancję pomocniczą leku,
- zażywanie określonych leków,
- ciążę i karmienie piersią,
- występowanie niektórych chorób i schorzeń.
Zażywanie leków
Przeciwwskazaniem do wszycia esperalu jest zażywanie leków zakrzepowych, w których składzie znajdują się takie substancje, jak antypiryna, fenytoina, diazepamen i chlordiazepoksydem. Wszywka alkoholowa może bowiem nasilać działanie tych środków farmaceutycznych. Esperalu nie należy również stosować przy przyjmowaniu leków z izoniazydem. Substancja ta w połączeniu z disulfiramem ma negatywny wpływ na pracę ośrodkowego układu nerwowego – wywołuje zaburzenia koordynacji ruchów, zawroty głowy, drażliwość oraz bezsenność. Lekiem, przy którego zażywaniu nie należy stosować wszywki alkoholowej, jest również metronidazol. Jego łączenie z substancją czynną esperalu może wywoływać dezorientację i stany psychotyczne.
Ciąża i karmienie piersią
Wszywki z esperalem nie należy stosować u kobiet ciężarnych, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Ta metoda walki z alkoholizmem nie jest również polecana dla kobiet karmiących piersią.
Choroby i schorzenia
Na liście przeciwwskazań do wszycia esperalu znajdują się również różnorodne choroby i schorzenia. Są to:
- choroba niedokrwienna serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- przebyta niewydolność obwodowa krążenia,
- psychoza (z wyjątkiem przebytej ostrej psychozy alkoholowej),
- zaburzenia psychiczne.
Esperalu nie powinno się również stosować u osób, które mają za sobą próby samobójcze. Zachowanie szczególnej ostrożności zaleca się także w wypadku pacjentów cierpiących z powodu:
- chorób układu oddechowego,
- cukrzycy,
- padaczki,
- niewydolności nerek,
- niewydolności wątroby.
Wszywki alkoholowej nie należy implementować osobie znajdującej się w stanie upojenia alkoholowego lub takiej, która spożywała alkohol w ciągu 12 godzin poprzedzających zabieg. Dla bezpieczeństwa pacjenta zalecane jest odczekanie 24 godzin od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu.
Kto decyduje o tym, czy wszycie esperalu jest bezpieczne?
Decyzja o wszyciu esperalu powinna być podjęta przez osobę uzależnioną w sposób całkowicie samodzielny. Alkoholik musi być przy tym świadomy konsekwencji podejmowanego przez siebie działania i możliwych skutków niestosowania się do zaleceń lekarskich. Przed poddaniem się zabiegowi implementacji wszywki alkoholowej, osoba uzależniona powinna skonsultować swoje zamiary z lekarzem. Odpowie on na pytania dotyczące przebiegu zabiegu, przeciwwskazań do jego wykonania i środków ostrożności, jakie należy zachować. Lekarz zdecyduje również, czy wszczepienie esperalu jest w wypadku danego pacjenta bezpieczne.
Na jakiej podstawie lekarz decyduje o tym, czy wszycie esperalu jest bezpieczne?
Decyzję na temat tego, czy wszycie esperalu jest bezpieczne dla danego pacjenta, lekarz podejmuje na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego, testu trzeźwości oraz wyników badań diagnostycznych. Badania te pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej od alkoholu. Służą również wykrywaniu ewentualnych chorób i schorzeń, których występowanie może stanowić przeciwwskazanie do wszycia esperalu. Bezpieczeństwo aplikacji wszywki alkoholowej zapewnia wykonanie zabiegu przez chirurga.
Esperal stanowi jedną z najskuteczniejszych metod zrywania z nałogiem alkoholowym. Działa natychmiastowo, po każdym spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu wywołując skutki uboczne, które skutecznie zniechęcają do picia. Wszywka alkoholowa stosowana m.in. u pacjentów z Warszawy jest pomocna w długotrwałym procesie leczenia alkoholizmu, przede wszystkim w sytuacji, gdy osoba uzależniona nie posiada wystarczająco silnej motywacji wewnętrznej do ostatecznego zerwania z nałogiem. Firmy świadczące usługi implementacji wszywek alkoholowych działają zwykle przez całą dobę, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 30 minut. Po jego zakończeniu pacjent może bezpiecznie wrócić do domu.